U nedelju, 26. decembra, u JU Narodnoj biblioteci „Njegoš“ u Nikšiću održano је poslednje veče XXV Nikšićkih književnih susreta. Ova književna manifestacija ima tradiciju dugu dvadeset pet godina, te je Nikšić grad čijim su ulicama koračali neki od najznačajnijih pesnika i pisaca: Desanka Maksimović, Meša Selimović, Ćamil Sijarić, Mihajlo Lalić, Duško Trifunović, Dragan Radulović i mnogi drugi.
Ovogodišnji program XXV Nikšićkih susreta bio je raznolik i bogat. Pored lokalnih pisaca, gostovali su i pisci iz regiona. Jedan od njih bio je i Goran Petrović. Nikšićka publika imala je priliku da se upozna sa njegovim romanima „Papir“ i „Ikonostas“, koji su objavljeni neposredno pre ovogodišnjeg Međunarodnog beogradskog sajma knjiga.
Poslednje veče XXV Nikšićkih književnih susreta bilo je posvećeno poeziji. Pred brojnom publikom poeziju su predstavili pesnici iz Crne Gore: Suzana Stanišić Bijelović, Milica Radojičić, Nataša Lalatović, Mirijana Blečić, Miloš Jocović, Tijana Draganić i Sokolj Beganaj, kao i pisci iz regiona: Marija Radić, pesnikinja iz Beograda i Goran Samardžić, pesnik i prozaista iz Sarajeva. Sa pesnicima je razgovarala dr Gordana Kustudić.
Veče je završeno proglašenjem pobednika Konkursa XXV Nikšićkih književnih susreta: treće mesto pripalo je Goranu Radojičiću iz Nikšića, drugo mesto Jovani Simić iz Beograda, prvo mesto Milenku Šarcu iz Pljevalja. JU Narodna biblioteka „Njegoš“ objaviće sledeće godine pesničke rukopise svih nagrađenih pesnika.
XXV Nikšićki književni susreti: čitanje stvara slobodnog čoveka
Ovogodišnja krilatica Nikšićkih književnih susreta oličena je rečima Umberta Eka: „Dakle, pisanje bi, i uoči Apokalipse, još uvek imalo smisla“. Organizatori, učesnici i publika pokazali su da je zaista tako – bez obzira na društvene i istorijske prilike u kojima se nalazimo, knjige su naši svetionici. I kad se apsolutno sve oko nas promeni, odnos čoveka i knjige ostaјe nepromenjen. Čitanje je najlepši razgovor u tišini. Razgovor koji iziskuje samo jedno – želju da vidimo širi horizont, i tako otkrijemo koliko su plava i duboka mora iza njega.
„Samo onaj ko misli svojom glavom zapravo je slobodan. Takav čovek se stvara u susretu sa knjigama koje nas jačaju, oblikuju, rađaju pobune i teraju nas da menjamo sebe i svet oko nas kako bismo bili i bolji i pravedniji. Da je knjiga i nužnost i mudrost u eri naše stisnutosti između hiljadu informatičkih čuda, svedoči grad Nikšić, biblioteka Njegoš i XXV Njegoški susreti“, naveli su organizatori ove književne manifestacije.
Nikšić smo napustili nadahnuti i ohrabreni, jer smo se susreli sa ljudima koji su posvećenici knjizi i kulturi. Sve dok ima takvih, ovaj svet biće i bogatiji i lepši. U to ime zahvaljujemo zaposlenima u JU Narodnoj biblioteci „Njegoš“ u Nikšiću, kao i svima koji su pomogli da se i ove godine održe Nikšićki književni susreti.